Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sadece bilgisayar alırken değil tüm alışverişlerimizde bence bu yazdıklarıma dikkat edelim. Alışverişe çıkmadan önce evde bir ürüne şartlanmadan önce iyi düşünmek lazım. İllahaki ben şu model marka alacağım demek yanlıştır. Alışverişlerde düzenlenen kampanyalara kendimizi kaptırmayalım.

Bilgisayar  gibi büyük bütçelerle alınan cihazlara, bence öncelikle bakabiliyorsanız  internette satış yapan e-ticaret sitelerinden bakın. Bir ön fiyat araştırmanız olur. Bu ürünlerden daha önce almış olanların yazdıkları yorumları okuyun. Piyasadaki fiyatlarla pazarlık yapma şansınız olur. Almadan fikir edinmek aldıktan sonra fikir edinmekten herzaman karlı olacaktır.

Gelelim bilgisayar almaya…Hangi alanlarda kullanacağınızı belirleyin, ne gibi işler yapacaksınız. Örneğin internete girme, yazı yazma, resim yapma, basit oyunları oynama gibi. Bu aşamada almanız gereken cihazın fazla RAM belleğe ihtiyacı olmaz. 1GB yada 2GB bellek işinizi görecektir. Ekran karınız ise 256 MB yada 512 MB olabilir. Bu kapasitede bir ekra kartı çok rahatlıkla orta seviyeli grafikler içerecek oyunlarıda oynamanızı sağlar. Harddiskiniz ise (HDD) bence en uygun fiyatta oranına sahip olsun. 160GB veya 320GB falan alın. Ekran ise labtop alacaksanız 15 inch yeterli. Masa üstü olacaksa 17-19 inch iş görür. Bir DVD yazıcı seçin. Hem CD hemde DVD okuyup yazmanızı sağlar. Kasa seçiminde ise 350W ile 450W arasında güce sahip olanlardan bakınız. 

Son çıkan teknolojilerden almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bilgisayar çok çabuk gelişen bir cihazdır. Kalan paranızla da ses sistemi, yazıcı, web kamera gibi ek aparatlar alırsınız artık. Hadi akıllı alış verişler.

Serdar ERDOĞAN hakkında

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sivrihisar Kız Teknik ve Meslek Lisesi Türk Milletinin milli, ahlakı, insanı, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışan; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan milli, demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarımı bilen, bunları davranış halinde gösteren gençlerimizin yetişmesinde küçük bir rol üstlenmekten onur duyuyorum.
Bu yazı Bilgilendirme kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın