Serdar ERDOĞAN

ÖSYM: Şifre Olduğunu İtiraf Etti!

ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) ilişkin günlerdir süren ‘şifre tartışmasına’ sonunda açıklık getirdi. 1 milyon 700 bin adaya, ayrı ayrı kitapçık hazırladıklarını belirten ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ensar Gül, “Programımız başarılıydı. Ancak Meteksan’da kitapçıkların hazırlanışı sırasında programın bir kısmı eksik çalışmış. Şıkları ve soruları rasgele dağıtması gerekirken, hep aynı kalıbı kullanmış. Biz de dün gece (önceki gece) fark ettik” dedi.

Kitapçıkları inceledik
Radikal olarak, 1 milyon 700 bin aday, adayların aileleri ve bu soruna kafa yoranların günlerdir peşine düştüğü ‘şifre iddialarını’ açıklığa kavuşturmak için dün ÖSYM’ye gittik. Ziyaretimiz sırasında sınav kâğıtlarının bulunduğu depolarda kitapçıkları inceleyen ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Ensar Gül, ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Pekşen, ÖSYM’nin YGS sorumlusu Yeliz Çelen ve Danışman Cuma Orulluoğlu ile buluştuk. ÖSYM ekibi, depodan, Radikal için sınavda Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testlerinde 40’ta 40 ve 40’ta 37 net çıkaran 1500 civarında adayın kitapçıklarının içinden rasgele, 100 kitapçık seçti ve incelememize izin verdi.

Ve sorun ortaya çıktı
Bir yandan kitapçıkları incelerken, bir yandan da Türkiye’nin içinden çıkmaya çalıştığı bilmeceyi çözmek için ÖSYM yetkilileriyle sohbet ettik. Kitapçıkları bizimle birlikte inceleyen ÖSYM yetkilileri, incelenen kitapçıklarda şıkların dizilişinde belli bir kuralın olduğu (z5 medyan-5’li tekrar) tespitimize katıldılar ve bütün kitapçıklarda benzer bir kural olduğunu kabul ettiler. ÖSYM yetkilileri, Türkiye’nin günlerdir ‘şifre’ olarak değerlendirdiği durumu ‘kalıp-şablon’ kavramıyla açıklarken, şu itirafta bulundular: “Biz aylarca çalışarak bir program hazırladık. Çok da başarılı bir program aslında. Ancak Meteksan’da kitapçıklar basılırken, maalesef insan hatası yüzünden programın bir kısmı eksik çalışmış ve sistem hep aynı kalıp üzerinden kitapçık basmış. Bunu biz de dün gece (önceki gece) fark ettik” dediler.

1400 kişi 40’ta 40 yapmış
Bir kitapçıktan 1 milyon 700 bin türev üretmenin en güvenilir yolunun ‘rastlantısal sistemle çalışan bir program’ hazırlamak olduğunu belirten ÖSYM yetkilileri, “Ancak biz sorularımızın tamamını bu yöntemle yapamıyoruz. Çünkü bazı kısıtlamalarımız var” dediler ve eklediler: “Haksızlık yaratmamak için pedagojik açıdan dikkat etmek zorundayız. Mesela rastlantısal olarak soruların yarısının doğru cevabı ‘a’ seçeneğinde olabilir ve bu öğrencinin kafasını karıştırabilir. Sistemi bu yüzden ‘tamamen rastlantısal’ bir işleyişle çalıştıramadık. Her seçeneğin yüzde 20 ağırlıkta olmasını öngören bir program kullandık. Programımızın bir kısmının eksik çalışması ve hep aynı kalıp üzerinden kitapçık basması da bununla alakalıdır.” Sohbet sırasında, Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler gibi testlerde 40’ta 40 net yapan adaylarla, 40’ta 37 net yapan adayların kitapçıklarını tek tek inceledik. Okunan 1 milyon 400 bin cevap anahtarından Matematik’ten 40 doğru bilenlerin sayısı 1400’ü bulmuş. Seçtiğimiz kitapçıklardaki matematik testleri üzerinde öğrencilerin çalışıp soruları çözdüğüne tanıklık ettik. Yetkililer, başarılı erkek adayın zorlandığı matematik sorusunun üzerine yazdığı ‘Yuh be’ ifadesine dikkat çektiler.
ÖSYM yetkilileri, programlarında bir sorun olmadığının altını çizerek, “LYS’de de aynı programı uygulayacağız” dediler ve eklediler: “Biz de üzgünüz ve şaşkınız. Ama soruları birilerine vermek istesek, neden şifreyle uğraşalım? Neden soruları doğrudan vermeyelim? Ortaya çıkan bu kalıbı bilerek yapsak, basın kitapçığında neden bunu gösterelim? Günlerdir bizler de uyumuyoruz. Ama bizlerin de bir suçu yok, yarattığımız bir adaletsizlik, birini öne çıkarma gibi bir girişim yok. Programımız bir yerde hatalı çalışmış maalesef. Bu yüzden kitapçıklarımızı herkese açıyoruz.” Öte yandan kitapçıkların incelenmesinin aylar sürebileceği belirtiliyor.

Önceki üç sınavda da varmış
ÖSYM yetkilileri, adaya özel kitapçık uygulamasının YGS de dahil son 4 sınavda işleme konulduğunu, hep aynı program üzerinden çalışıldığını açıkladılar. Söz konusu sınavlarda da aynı sorunun yaşandığını belirten yetkililerin bir diğer itirafı ise şu oldu: “Ancak diğer 3 sınav (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı, YÖK Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği için Seviye Tespit Sınavı, İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı) sözel ve içlerinde rakam yok. Bu yüzden o zaman bu sıkıntıyı fark edememişiz.”

kaynak: Radikal

YGS Şifreli Soru İddaları

YGS sınavı sonucunda ortaya çıkan şifreli sorular vardı iddaları umarım bir an önce inandırıcı bir açıklama ile son bulur. Eğer bir grup insan bu şekilde bir kazanç sağlıyorsa yazıklar olsun, 1 milyon 700 bin gencinde vebalini almış oluyorlar. Bu kadar çirkin bir işi yapanların Türk Milleti içerisinden çıkacağını sanmıyorum.

Bir işin içinde bilgisayar olması demek bu sistemin çok güvenli olacağı anlamına gelmez. Eğer bilgisayarı kullanan kişiler art niyetli ise istediklerini yaparlar ve kimsenin ruhu bile duymaz. Bilgisayar sayesinde istediğiniz kişiye istediğiniz kitabı verebilirsiniz. Adaya özgü kitapçık demek ne demek oluyor? Bizlerde öğrencilere bu şekilde yazılı sınav sorusu kağıtlarını dağıtsak, öğrenciler arasında bir kuşku oluşur. Bazı kitapları şifreler bazılarını da normal dağıtırım. Hiç bir kitap diğerine benzemiyor deniyor. Bu nasıl mümkün olur ki? Her sorunun 5 şıkkı var bu şıkların yerlerini değiştirme olanağınız sınırlıdır. Bunu hesaplayacak olursak; şıklarımız ABCDEF yani 5 tane, ozaman bu şıklar 5 faktöriyel ile hesaplanır ve toplam (5*4*3*2*1=120) 120 değişik şekilde sıralanabilir. Yani her soru için toplam 120 farklı şekilde şık sıralaması olabilir. Bir sorunun kitapçığın 10. sorusu olması yada 40. sorusu olması bu durumu değiştirmez. 1 milyon 700 bin aday için farklı kitapçık var demek bu nedenle pek tatmin edici değil. Sorunun yeri önemli değil şifreyi koy çözülsün. İşte bu nedenle tatmin edici bir açıklama gelmelidir? 

En basit örneği telefonunuz bozulduğunda bir dükkana giriyorsunuz ve eleman ne derse inanıyorsunuz. Nedeni ise bu konular hakkında bir bilgimiz yok, bu elemanıda uzman olarka görüyoruz inanıyoruz. İşte geleceğimizi emanet ettiğimiz bu soruları hazırlayan komisyonada inanıyoruz, geleceğimizi emanet ediyoruz. Bu komisyon nasıl takdir ederse öyle olur. İçlerinde iyi niyetli olmayan gençlikle gelecekle oynamak isteyen kişiler olabilir.

Sizler yıllarca milyarlarca para harcayıp çocuğunuzun geleceğini kurmasına yardımcı olmak için yatırım yapıyor, dershaneye gönderiyorsunuz. Emek harcıyoruz, ama bazı kesimlerde butür sahtekarlıklarla rant elde etmeye çalışıyorlar.

ÖSYM’ nin açıklaması:
Bu konu hakkında, 2011 ygs sınavında şifreli kitapçık olayı çıktıktan sonra ÖSYM sitesinde her adayın kitapçık kodu bilgilerini yayınladı. Kitapçık kodu bilgilerinize ÖSYM’nin sitesinden TC Kimlik numaranız ve aday şifreni ile ulaşabilirsiniz. 2011-YGS’ye giren adaylar kendisine ait soru kitapçığı koduna http://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1097 adresinden erişebilirler. Soru kitapçık numarası ve bina kodu bilgisyle kendi kitapçılarını ftp://2011ygs-kitapcik.osym.gov.tr adresinden görüntüleyebilirler. Sınava giren adayların kitapçıkları hazır olduğunda sisteme eklenecektir. 2011 Ygs Aday Kitapçık Kodu Bilgilerinize ulaşmak için tıklayınız