Serdar ERDOĞAN

Facebook Bir Aileyi Daha Dağıttı

Adana’da iki kişinin öldürülmesi olayına karıştığı ileri sürülen katil zanlısının ifadesinde “Efraim, ‘eşini boşa onu ben alacağım’ deyince öldürdüm” dediği öğrenildi.

Olay, merkez Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Mahallesi’nde 19 Ağustos 2014 günü meydana geldi. İddiaya göre, merkez Çukurova ilçesine bağlı Şambayadı Mahallesi’nde oturan Tugay Ç. (21) 15 ay önce Hatice Ç. ile evlendi. Çiftin komşusu Zahide T. (64) tarafından “gelin açık giyiniyor gençlerimiz var” demesi üzerine, kadının oğulları Efraim T. ile Muhittin T, Tugay Ç. ve Necmettin Ç tarafından tabanca ile vurularak öldürülmüştü.

Polis olayın ardından yaptığı araştırmada Tugay Ç.(21) kuzeni Necmetin Ç. (36) “adam öldürmek” amca Gürbüz Ç. (39) ile Tugay Ç.’nin kuzeni Serkan Ç.’de (34) “adam öldürmeye yardım etmek” suçlamasıyla yakalanıp gözaltına alındı.

“HATİCE COK ACIK GİYİNİYOR GENÇLERİMİZ VAR”

Zanlıların 4 gün sorgusu devam etti. Koca Tugay Ç. eşiyle 15 ay önce severek evlendiğini, daha önce Adana’da yaşayan eşini evlendikten sonra köyündeki baba evine getirdiğini belirterek, “Ben eşimi çok seviyorum. Onunla çok mutluydum. Evlendikten sonra komşumuz olan Efraim T. eşimi rahatsız etmeye başlamış. Ancak eşim bana söylemedi. Eşimi sevgili olmak için rahatsız etmeye başlamış. Ben bunları bir gün Efraim’in annesi bize gelip ‘Hatice çok açık giyiniyor gençlerimiz var olmuyor’ diyerek tartışma başlattıktan sonra öğrendim. O günden sonra aramızda tartışmalar çıkmaya başladı. Efraim mahallede karşıma çıkıp bana ‘eşini boşa onu ben alacağım’ deyince aramızda kavga çıktı.

Olay günü de amcamın oğlu Necmettin babamın arabasını alarak mobilyacıya olan borucun ödemek için çıktı. Beni de yolda görüp yanına aldı. Birlikte giderken Küçükdikili’ye yakın bir yerde Efraim ve kardeşi Muhittin’i motosiklet ile giderken gördük. Efraim bana el işareti yaparak ,’eşini boşa onu ben alacağım’ deyince otomobili durdurup rastgele ateş etmeye başladım. Sonra da olay yerinden kaçtım. Ben eşimi çok seviyorum onun Efraim ile bir ilişkisi olduğuna inanmıyorum. Efraim eşimi rahatsız ediyordu” dediği öğrenildi.

“CAMİDEN YENİ GELDİM”

Polis gelin Hatice Ç.’nin de ifadesine başvurdu. Hatice Ç. ifadesinde Tugay Ç. ile nişanda tanıştıklarını ve birbirlerine aşık olarak evlendiklerini anlatarak, “Evlendikten sonra mahallede Efraim’ler komşu olduğu için onlarla da tanıştık. Daha sonra facebook üzerinden Efraim ile konuşmaya başladım. Bana sürekli sarkıntılık ediyordu. Beni rahatsız etmeye başladı.

KOCASINA KORKTUĞU İÇİN SÖYLEMEMİŞ

Ancak kocam kötü bir şey yapar diye korkup ona söylemedim. Bir süre sonra bana Efraim’den ‘camiden yeni geldim’ diye SMS geldi. Bunu kocam görüp Efraim’i aradı. O da kız kardeşinin atmış olabileceğini söyledi. Beni sürekli rahatsız ediyordu. Evimize bile geliyordu” dedi. Efraim T. ile Hatice Ç. arasında bir ilişki olup olmadığı ikisinin de telefonları ve facebook sayfaları incelendikten sonra ortaya çıkacak.

Polis ifadelerinden ardından cinayet şüphelisi Tugay ile Necmettin Ç. ve onlara yardım ettiği ileri sürülen Serkan ile amca Gürbüz Ç. adliyeye sevk edildi.

1 İnç Nerden Geliyor

İngiliz ölçü birimindeki 1 inç in İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth ‘in el baş parmağının ucundan ilk eklem yerine kadar olan uzunluğun cm cinsinden değeridir. (2,54 cm)

Bilişim Teknolojileri Dersi Zorunlu Olsun

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topçu vearkadaşlarının TBMM Başkanlığı’na sunduğuaraştırma önergesinde, gerekçe olarak hızlagelişen ve büyüyen bir dünyada çocukların vegençlerin hayatında teknolojinin etken olmasınınkaçınılmaz olduğu belirtildi. Teknolojinin etkinolduğu günümüzde çocukları ve gençleri bugelişmelere karşı hazırlamanın ancak eğitimlemümkün olabileceğine işaret edilen araştırmaönergesinde, “Öğrencilerin, gelişen teknolojiyi takip edebilmeleri ve bunu amacına uygun bir şekildeyapabilmeleri için ders almaları gerekirken, hiçbirders almamaktadırlar” denildi.

Öğrencilerin teknoloji konusunda 5. ve 8. sınıf aralığında seçmeli olarak aldıkları 1 saatlik “BilişimTeknolojileri ve Yazılım” dersini alabildikleri kaydedilen önergeye göre, bu yıl yeni uygulanmaya başlayaneğitim sistemi ile birlikte 5. sınıftan itibaren ders saati sayısının 2 saat olduğu, bu sayının 6, 7 ve 8.sınıflara kademeli olarak yansıyacağı belirtildi. Öğrencilere söz konusu dersten not verilmediği vurgulanan önergenin gerekçesine göre, 2013 yılında değerlendirme olarak verilen davranış notu yine bu yıl kaldırıldı. Karnelerde “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersinin adı bile geçmediği öne sürülen gerekçede, bunakarşılık TBMM’de Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu raporunda seçmeli ders olan dersin zorunluhale getirilmesinin vurgulandığı hatırlatıldı.

“TÜRKİYE’DE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ OKUR-YAZARLIĞINA ÖNEM VERİLMİYOR”

Çocukların teknolojiyi kullanma konusunda her şeyi bildiği varsayılarak, bu derse ihtiyaç olmadığınıbelirten Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin teknolojiyi ne kadar bildiği konusu ile ilgili nasıl bir çalışmayaptığının belli olmadığı belirtilen önergede, “Eğer teknoloji bilmeleri, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara bağlanmaları, internet oyunları oynamaları ve kopyala-yapıştır yaparak ödevlerini yapmaları ise bu konuüzerinde tartışmak gerekmektedir. Çocukları ve gençleri bilinçlendirmenin tek yolu bilişim teknolojileriokur-yazarlığıdır. Medya okuryazarlığı dersi açılıp, önem arz ettiğinden bahsedilirken ve bununla ilgili kamu spotları bile hazırlanırken, neden bilişim teknolojileri okur-yazarlığına önem verilmemektedir. Bu ikiokuryazarlığın da, bu konuların uzmanı olan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından verilmelidir. Aile filtresi, çocuk koruması gibi filtreler ile yasak getirmek çözüm olmadığı gibi, bireylere eğitim ile doğrusunun öğretilmesi gerekir” görüşlerine yer verildi.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) raporunda “Okullara sadece teknolojik araç-gereçleri doldurmak yeterli olmamaktadır” denildiği hatırlatılan önergenin gerekçesinde, Türkiye’nin OECD ülke ortalamalarının altında kaldığının görüldüğü öne sürüldü. Önergede ayrıca, Avrupa Çevirimiçi Çocuklar Araştırma Projesi (EUKIDS) araştırmasında 25 Avrupa ülkesinde, Türkiye’nin 9-16 yaş aralığındaki kullanıcıların internet konusunda en düşük bilgiye sahip olduğunun ortaya çıktığı kaydedildi.

1993 yılında okullara Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği adı altında görevlendirmelerin olduğu hatırlatılan gerekçede, bu görevlendirmelerin 2002 yılından bu yana BÖTE bölümlerinin mezun vermesine rağmen hala devam ettiği vurgulandı. Önergede, 2013 yılında bu görevlendirmelerin adının Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen olarak değiştiği belirtilerek, “Alan dışından bir öğretmenin aylık ek ders ücreti karşılığı, BTR öğretmeni olarak görevlendirilebilmesi için katıldığı 100 saatlik bir kurs yeterli olurken, 4 yıl boyunca ders alan ve 3024 saatte yetişen BÖTE öğretmeni neden alınmamaktadır?” denildi.

“FATİH PROJESİ’NİN EĞİTİM SORUMLULUĞU BÖTE ÖĞRETMENLERİNE VERİLSİN”

7 Şubat 2012 tarihinde başlayan ve 3 yıl içerisinde tamamlanacağı söylenen Fatih Projesi’nin 17 il ve 52 pilot okulda başladığı hatırlatılan gerekçeye göre konuyla ilgili Kalkınma Bakanlığı’nın “Bilgi Toplumu Stratejisinin Yenilenmesine İlişkin Hizmet Alımı” raporunda, ilköğretimdeki öğrencilerin zaten bilişim ile ilgili donanıma sahip olduğuna dair oluşan kanının doğru olmadığı, ilk ve ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin BİT kullanımı konusunda yetersiz olduğu ve aynı zamanda eğitimcilerin de BİT kullanımı konusundaki yetkinliklerinin geliştirilmesi gerektiği, aksi takdirde Fatih Projesi’nin başarıya ulaşmasının zor olduğundan bahsedildiği öne sürüldü.

Araştırma önergesinde, maliyeti bu kadar yüksek olan projenin eğitim sorumluluğunun BÖTE öğretmenlerine verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Gerekçede, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri sorunlarını araştırma ve “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersinin zorunlu hale getirilip yeniden müfredat oluşturulması açısından detaylı bir şekilde araştırılması ve bu hususlarda çözümler üretilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının gerekli görüldüğü de belirtildi.

Anonymous Saldırılara Devam Ediyor

İktidardaki Ennahda Partisi’nin e-mail hesapları hacklendi. E-maillerden birinde, Tunus Başbakanı’nın Türk Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı’na atanacak kişinin özgeçmişini gönderdiği iddia ediliyor.

Arap baharının ilk durağı Tunus’ta devrim sonrası iktidara gelen, Müslüman Kardeşler çizgisindeki Ennahda Partisi ve onun liderlerine ait 2725 e-mail.

Hacker grubu Anonymous, bu kez Tunus’ta Başbakan da dahil Ennahda’nın önde gelen isimlerini hedef aldı.

Gerekçeleri, Tunus’taki son gösterilerde, selefilerin saldırısına uğrayan işsizlerin ve bir grup sanatçının Ennahda tarafından korunamamasıydı.

Maillerde telefon numaraları, banka işlemleri ve seçim kampanyası sırasında yapılan ödemelerin faturaları var.

Ancak Türkiye’yi en çok ilgilendiren bunlar değil. El Arabiya’nın haberine göre, Başbakan Hemadi E’m Cebali’nin Türk Büyükelçiliği’ne gönderildiği bir e-mailde, Dışişleri Bakanı Rafık Abdülasimin özgeçmişi bulunuyor.

Hükümete uyarı

Anonymous’un Tunus hükümetine de bir uyarısı var:

“Tunus, internet sansürünün önüne geçmez, insan hakları ve ifade özgürlüğüne saygı göstermezse bu e-mailleri yayınlarız.”

Tunus hükümeti bu uyarı sonrası atacağı adım hakkında yorum yapmaktan şimdilik kaçıyor.

Ancak hükümetin savunması, e-maillerin çoğunun sahte olduğu üzerine. Gerçekliğini teyit ettikleri maillerin ise eski olduğunu söylüyorlar.

Cebali’nin hacklenen maillerinin başbakanlık dönemine mi, daha sonrasına mı ait olduğu araştırılıyor.

Bu, Anonymous’un Tunus’taki ilk icraatı değil.

Mart ayı ortalarında da İslami partilere ait Facebook sayfaları hacklenmiş, birkaç gün sonra da Adalet Bakanlığı’nın internet sitesi çökertilmişti.

Silinen Dosyaları Kurtar

Aile albümünüz format kazasına mı uğradı? Recuva bunlara çözüm sunuyor.

Sabit disklerin çalışma prensibi gereği kullandığınız dosyaların kaybolması an meselesi. Ufak bir dalgınlık, çöken işletim sistemi ya da acil format nedeniyle özel dosyalarınız, şirket için bilgileriniz ve daha niceleri bir anda silinebilir.

Bu durumda yardımınıza sabit disklerin çalışma prensibi koşuyor. Dosyalarınızın bu kadar çabuk kaybolmasını sağlayan sistem aynı zamanda bu dosyaların geri getirilmesine de yardımcı oluyor. Sabit diskler asla hiçbir dosyayı tamamen silmez. Sadece onu tekrar yazılabilir hale getirir ve yeni verileri buranın üzerine kaydeder.

Recuva adlı program ise bu verilerin izini sürüp onları geri getiriyor. Yazılımı bu adresten indirebilirsiniz.