Archive for the ‘Bilişim Teknolojileri’ Category

İngiliz ölçü birimindeki 1 inç in İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth ‘in el baş parmağının ucundan ilk eklem yerine kadar olan uzunluğun cm cinsinden değeridir. (2,54 cm)

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topçu vearkadaşlarının TBMM Başkanlığı’na sunduğuaraştırma önergesinde, gerekçe olarak hızlagelişen ve büyüyen bir dünyada çocukların vegençlerin hayatında teknolojinin etken olmasınınkaçınılmaz olduğu belirtildi. Teknolojinin etkinolduğu günümüzde çocukları ve gençleri bugelişmelere karşı hazırlamanın ancak eğitimlemümkün olabileceğine işaret edilen araştırmaönergesinde, “Öğrencilerin, gelişen teknolojiyi takip edebilmeleri ve bunu amacına uygun bir şekildeyapabilmeleri için ders almaları gerekirken, hiçbirders almamaktadırlar” denildi.

Öğrencilerin teknoloji konusunda 5. ve 8. sınıf aralığında seçmeli olarak aldıkları 1 saatlik “BilişimTeknolojileri ve Yazılım” dersini alabildikleri kaydedilen önergeye göre, bu yıl yeni uygulanmaya başlayaneğitim sistemi ile birlikte 5. sınıftan itibaren ders saati sayısının 2 saat olduğu, bu sayının 6, 7 ve 8.sınıflara kademeli olarak yansıyacağı belirtildi. Öğrencilere söz konusu dersten not verilmediği vurgulanan önergenin gerekçesine göre, 2013 yılında değerlendirme olarak verilen davranış notu yine bu yıl kaldırıldı. Karnelerde “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersinin adı bile geçmediği öne sürülen gerekçede, bunakarşılık TBMM’de Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu raporunda seçmeli ders olan dersin zorunluhale getirilmesinin vurgulandığı hatırlatıldı.

“TÜRKİYE’DE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ OKUR-YAZARLIĞINA ÖNEM VERİLMİYOR”

Çocukların teknolojiyi kullanma konusunda her şeyi bildiği varsayılarak, bu derse ihtiyaç olmadığınıbelirten Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin teknolojiyi ne kadar bildiği konusu ile ilgili nasıl bir çalışmayaptığının belli olmadığı belirtilen önergede, “Eğer teknoloji bilmeleri, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara bağlanmaları, internet oyunları oynamaları ve kopyala-yapıştır yaparak ödevlerini yapmaları ise bu konuüzerinde tartışmak gerekmektedir. Çocukları ve gençleri bilinçlendirmenin tek yolu bilişim teknolojileriokur-yazarlığıdır. Medya okuryazarlığı dersi açılıp, önem arz ettiğinden bahsedilirken ve bununla ilgili kamu spotları bile hazırlanırken, neden bilişim teknolojileri okur-yazarlığına önem verilmemektedir. Bu ikiokuryazarlığın da, bu konuların uzmanı olan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından verilmelidir. Aile filtresi, çocuk koruması gibi filtreler ile yasak getirmek çözüm olmadığı gibi, bireylere eğitim ile doğrusunun öğretilmesi gerekir” görüşlerine yer verildi.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) raporunda “Okullara sadece teknolojik araç-gereçleri doldurmak yeterli olmamaktadır” denildiği hatırlatılan önergenin gerekçesinde, Türkiye’nin OECD ülke ortalamalarının altında kaldığının görüldüğü öne sürüldü. Önergede ayrıca, Avrupa Çevirimiçi Çocuklar Araştırma Projesi (EUKIDS) araştırmasında 25 Avrupa ülkesinde, Türkiye’nin 9-16 yaş aralığındaki kullanıcıların internet konusunda en düşük bilgiye sahip olduğunun ortaya çıktığı kaydedildi.

1993 yılında okullara Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği adı altında görevlendirmelerin olduğu hatırlatılan gerekçede, bu görevlendirmelerin 2002 yılından bu yana BÖTE bölümlerinin mezun vermesine rağmen hala devam ettiği vurgulandı. Önergede, 2013 yılında bu görevlendirmelerin adının Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen olarak değiştiği belirtilerek, “Alan dışından bir öğretmenin aylık ek ders ücreti karşılığı, BTR öğretmeni olarak görevlendirilebilmesi için katıldığı 100 saatlik bir kurs yeterli olurken, 4 yıl boyunca ders alan ve 3024 saatte yetişen BÖTE öğretmeni neden alınmamaktadır?” denildi.

“FATİH PROJESİ’NİN EĞİTİM SORUMLULUĞU BÖTE ÖĞRETMENLERİNE VERİLSİN”

7 Şubat 2012 tarihinde başlayan ve 3 yıl içerisinde tamamlanacağı söylenen Fatih Projesi’nin 17 il ve 52 pilot okulda başladığı hatırlatılan gerekçeye göre konuyla ilgili Kalkınma Bakanlığı’nın “Bilgi Toplumu Stratejisinin Yenilenmesine İlişkin Hizmet Alımı” raporunda, ilköğretimdeki öğrencilerin zaten bilişim ile ilgili donanıma sahip olduğuna dair oluşan kanının doğru olmadığı, ilk ve ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin BİT kullanımı konusunda yetersiz olduğu ve aynı zamanda eğitimcilerin de BİT kullanımı konusundaki yetkinliklerinin geliştirilmesi gerektiği, aksi takdirde Fatih Projesi’nin başarıya ulaşmasının zor olduğundan bahsedildiği öne sürüldü.

Araştırma önergesinde, maliyeti bu kadar yüksek olan projenin eğitim sorumluluğunun BÖTE öğretmenlerine verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Gerekçede, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri sorunlarını araştırma ve “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersinin zorunlu hale getirilip yeniden müfredat oluşturulması açısından detaylı bir şekilde araştırılması ve bu hususlarda çözümler üretilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının gerekli görüldüğü de belirtildi.

İktidardaki Ennahda Partisi’nin e-mail hesapları hacklendi. E-maillerden birinde, Tunus Başbakanı’nın Türk Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı’na atanacak kişinin özgeçmişini gönderdiği iddia ediliyor.

Arap baharının ilk durağı Tunus’ta devrim sonrası iktidara gelen, Müslüman Kardeşler çizgisindeki Ennahda Partisi ve onun liderlerine ait 2725 e-mail.

Hacker grubu Anonymous, bu kez Tunus’ta Başbakan da dahil Ennahda’nın önde gelen isimlerini hedef aldı.

Gerekçeleri, Tunus’taki son gösterilerde, selefilerin saldırısına uğrayan işsizlerin ve bir grup sanatçının Ennahda tarafından korunamamasıydı.

Maillerde telefon numaraları, banka işlemleri ve seçim kampanyası sırasında yapılan ödemelerin faturaları var.

Ancak Türkiye’yi en çok ilgilendiren bunlar değil. El Arabiya’nın haberine göre, Başbakan Hemadi E’m Cebali’nin Türk Büyükelçiliği’ne gönderildiği bir e-mailde, Dışişleri Bakanı Rafık Abdülasimin özgeçmişi bulunuyor.

Hükümete uyarı

Anonymous’un Tunus hükümetine de bir uyarısı var:

“Tunus, internet sansürünün önüne geçmez, insan hakları ve ifade özgürlüğüne saygı göstermezse bu e-mailleri yayınlarız.”

Tunus hükümeti bu uyarı sonrası atacağı adım hakkında yorum yapmaktan şimdilik kaçıyor.

Ancak hükümetin savunması, e-maillerin çoğunun sahte olduğu üzerine. Gerçekliğini teyit ettikleri maillerin ise eski olduğunu söylüyorlar.

Cebali’nin hacklenen maillerinin başbakanlık dönemine mi, daha sonrasına mı ait olduğu araştırılıyor.

Bu, Anonymous’un Tunus’taki ilk icraatı değil.

Mart ayı ortalarında da İslami partilere ait Facebook sayfaları hacklenmiş, birkaç gün sonra da Adalet Bakanlığı’nın internet sitesi çökertilmişti.

Aile albümünüz format kazasına mı uğradı? Recuva bunlara çözüm sunuyor.

Sabit disklerin çalışma prensibi gereği kullandığınız dosyaların kaybolması an meselesi. Ufak bir dalgınlık, çöken işletim sistemi ya da acil format nedeniyle özel dosyalarınız, şirket için bilgileriniz ve daha niceleri bir anda silinebilir.

Bu durumda yardımınıza sabit disklerin çalışma prensibi koşuyor. Dosyalarınızın bu kadar çabuk kaybolmasını sağlayan sistem aynı zamanda bu dosyaların geri getirilmesine de yardımcı oluyor. Sabit diskler asla hiçbir dosyayı tamamen silmez. Sadece onu tekrar yazılabilir hale getirir ve yeni verileri buranın üzerine kaydeder.

Recuva adlı program ise bu verilerin izini sürüp onları geri getiriyor. Yazılımı bu adresten indirebilirsiniz.

İzmirİl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyonda,Türkiyegenelindeinternet üzerinden elde ettiklerikredi kartıbilgileri ile 3 bin 800 kişiden 5 milyon lira dolandıran 7 kişilik hacker çetesi çökertildi. Zanlıların, kurdukları internet sitelerine virüs bulaştırarak vatandaşlara aitkredi kartıbilgilerini kopyaladıkları, 2 yılboyuncainternet üzerinden yazışarak iletişim kuran 7 hackerin birbirleriyle hiç yüz yüze gelmediği ortaya çıktı. Zanlıların ayrıca 1 yıl önce Roj TV’nin yayınına girerek, 15 dakikaboyuncaAtatürk fotoğrafı ile İstiklâl Marşı’nın okunmasını sağladığı belirlendi.

Hacker çetesinin çökertildiği operasyon, İzmir’in Seferihisar ilçesinde yaşayan E.B. adlı vatandaşın, internet üzerinden yaptığı alışverişten sonra hesabından 2 bin lira aktarılmasıyla başladı. E.B., dolandırıldığını anlayınca durumu hemen İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bildirerek şikayetçi oldu. İhbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, V.A. elebaşılığındaki şebekeye yönelik düzenlediği operasyonda 13 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlıların tamamı tutuklandı. Zanlıların bilgisayarlarını inceleyen jandarma ekipleri, V.A. ile işbirliği içerisinde bulunan hacker şebekesine ulaştı.

Bilgisayarlar üzerinde yapılan incelemede, internet şebekesi elebaşısının O.Z. adlı zanlı olduğu ve İstanbul’da yaşadığı tespit edildi. Zanlıyı 1 yıl boyunca takipte tutan jandarma ekipleri, şebeke elemanı hackerlerin Ankara, Adana, Mersin ve Çorum illerinde olduğunu belirledi. Jandarma tarafından yürütülen soruşturmada, internet çetesi elemanlarının tanınmış alışveriş siteleri, bankalar ve telekomünikasyon firmalarına ait internet sitelerinin taklitlerini yaptığı belirlendi. Hackerlerin, bu sitelere giren kişilerin bilgilerini kaydederek bankadaki paraları kendi hesaplarına geçirdiği ve alışveriş yaptığı ileri sürüldü. Zanlıların, ele geçirdikleri kredi kartı bilgileri ile bilgisayar ve telefon aldıkları, bunları da anlaşmalı mağazalara satarak paraya çevirdikleri belirlendi.

5 MİLYON LİRA ÇARPTILAR

Seferihisar Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile harekete geçen jandarma ekipleri, 5 ilde hackerlere ait evlere eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda elebaşı O.Z. ile H.U., D.K., Ö.Z., U.Z., G.B., İ.N.B. ve R.K. gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılardan O.Z., İstanbul’da sevk edildiği mahkemece tutuklanırken 7 hacker ise sorgulanmak üzere İzmir’e getirildi. Zanlıların bilgisayarlarını inceleyen ekipler, 2 yıl içerisinde 3 bin 800 kişinin kredi kartı bilgilerinin kopyalandığını ve 5 milyon liralık vurgun yapıldığını belirledi.

KUTU

Uzmanlar, internet dolandırıcılığına karşı vatandaşların dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu belirtti. Buna göre vatandaşların şahsi bilgilerini ele geçirmek isteyen hackerler, ilk olarak sahte internet sitesi kuruyor. Alışveriş yapacak veya banka hesaplarına girecek olan vatandaş, arama motorundan bankanın sitesine girdiğini düşünerek sahte siteye giriyor. Vatandaş, bilgilerini sitede yazdığı an hacker tarafından kopyalanıyor. Kimlik numarası, kart bilgileri ve telefon numarasını elde eden zanlılar, “Sitede teknik bir arıza meydana gelmiştir” uyarısı yazarak vatandaşın siteye sonra girmesini sağlıyor. Bilgileri elde eden zanlılar, bankaların güvenlik önlemi amacıyla cep telefonuna göndereceği şifreyi de öğrenmek için elde ettikleri telefon numarasının ikizini çıkarıyor. Bütün bilgileri elde eden zanlılar, gerçek sitelere girerek vatandaşların banka hesaplarını boşaltıp banka kartları ile alışveriş yaparak dolandırıyor.

Uzmanlar, vatandaşların bu tip dolandırıcılıklara karşı kredi kartı hesap ekstresini düzenli olarak kontrol etmesini tavsiye ediyor. Uzmanların diğer tavsiyeleri ise şöyle: “Kendinize ait harcamanız yoksa bankaya başvurun. İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerde bireysel bilgilerin (anne kızlık soyadı vb.) bilgilerin açık olarak verilmemesi gerekir. Hiçbir banka, bu bilgileri istemez. Geçmişi olmayan ve güvenliğinden şüphe ettiğiniz sitelere girmeyin. Bir bankanın internet sitesine girince, araç çubuğuna adresini kendiniz yazın. Arama motoru üzerinden arama yaptırarak çıkan adrese kesinlikle girmeyin.”

Ne kadar zengin ve güçlü biri de olsanız, kimlik hırsızlarının elinden kurtulamayabiliyorsunuz. Bunun sön örneği ise, Microsoft’un ortak kurucularından olan Paul Allen‘ın başına gelenler.

Uzunca bir süre önce, sağlık sorunları nedeniyle Microsoft’tan ayrılmış da olsa, Allen şu anda dünyanın en zengin ilk on kişisi arasında kabul ediliyor. USA Today’in haberine göre Allen’ın banka hesapları, geçtiğimiz günlerde skandal denebilecek kadar ilginç bir dolandırıcılık hikayesine konu oldu.

Brandon Lee Price isimli eski bir ABD ordu personeli, ilgili banka ile iletişime geçmiş ve Allen’ın Seattle şubesindeki bir hesabını her nasılsa Pittsburgh şubesine aktartmış. Price’ın hesap bilgilerine nasıl ulaştığı, daha da ilginci, bankayı bu transfer için nasıl ikna ettiği henüz belli değil.

31 Mart’ta “Operation Blackout” adı altında gerçekleştirilmesi planlalan eylem, grup tarafından Pastebin tarafından yayınlandı.

Grup, bu amacına DNS dizinindeki 13 siteyi indirerek ulaşmayı planlıyor. Anonymous’un açıklamasına göre saldırının amacı, SOPA’ya güçlü bir mesaj vermek. Saldırı eğer başarıya ulaşırsa herkesi etkileyebilir ancak grup, amaçlarının bu olmadığını söylüyor.

Anonymous, bu saldırıyı DNS dizinlerine bir DDoS (hizmeti engelleme) saldırısı yaparak yerine getirmeyi düşünüyor. DNS sunucuları, kısaca domain isimlerini IP adreslerine çevirmekte kullanılıyor. Dolayısıyla DNS sistemi çalışmadığında, IP adresleri birçok kullanıcı tarafından bilinmediğinden herhangi bir web sitesine ulaşılamıyor ve web siteleri çökmüş gibi görünüyor.

Bu mesajın gerçek Anonymous’dan mı geldiğini, yoksa bir grup hacker’ın ortaya attığı bir iddiadan mı ibaret olduğunu şimdilik kestirmek zor. Ancak Anonymous bu saldırıyı başarıyla gerine getirirse, bunu hepimizin hissedeceği kesin.

Hafta başında Panda Security’nin sitelerine saldıran Anonymous’un şimdiki hedefinde ise Vatikan var. Vatikan resmi sitesine ve resmi haber sitesine DDoS saldırısı yapan Anonymous, bu sitelerin birkaç saatliğine servis dışı kalmasına neden oldu. Saldırıldıkları sitede bir de not yayınlayan Anonymous, şu sözleri söyledi: “Bugün, Anonymous sitenize saldırı kararı aldı, çünkü gerçek yolunuzdan saptınız ve kiliseyi kar getiren bir organizasyon gibi kullanarak absürt ve anakronistik öğretilerinizi tüm dünyaya yaymaya çalışıyorsunuz.”

The New York Post’un haberinde, Anonymous’un bu hareketinin sadece saldırı yapılan kuruma yönelik olduğunu, dinin kendisine ya da din mensuplarına yönelik olmadığı belirtildi. Anonymous yaptığı açıklamada “Bu saldırı Hıristiyan dinine ya da dünyanın herhangi bir yerindeki inançlı insanlara karşı yapılmamıştır. Saldırının hedefi Katolik Kilisesindeki yanlışlıklardır” dedi.

Twitter’daki resmi Anonymous haber hesabında ise bu saldırıların henüz sadece başlangıç olduğuna dair yazılar yayınlandı: “Bize güvenin. Şimdiye kadar Anonymous’un tüm gücünü gördüğünüzü mü sanıyorsunuz? Hayır, çok yanılıyorsunuz. Henüz HİÇBİR ŞEY görmediniz. Hazırlanın. Gözlerinizi ufuktan ayırmayın. Fırtına yaklaşıyor.”

Anonymous hareketinin İtalya kolunun internet sitesinden yapılan açıklamada, Katolik Kilisesinin bozulması ve çürümesi dolayısıyla internet sitesini kuşatmaya karar verildiği belirtilerek, bu saldırının Hristiyanlık dinine ya da onun tüm dünyadaki inananlarına karşı olmadığını kaydedildi.

Bir yılı aşkın süredir birçok ülkenin resmi kurumları ile dünyada büyük şirketlerin internet sitelerine saldırılar düzenleyen Anonymous, daha önce de Vatikan’ın internet sitesine geçen yıl başarısız bir saldırıda bulunmuştu.

Kaynak : http://www.internethaber.com/anonymous-katolik-kilisesi-vatikan–406130h.htm#ixzz1oSpVAmUc

ABD’nin Oakwood şehrinde cep telefonundan yanlış kişiye atılan mesaj yüzünden bir bölgedeki bütün ortaokul ve liseler kapatıldı…

ABD’nin Oakwood şehrinde West Hall okullarında okuyan bir öğrenci arkadaşına “gunna be at west hall today” (Bugün west hall’da olacağım) şeklinde bir mesaj attı.

Akıllı telefonda bulunan otomatik düzeltme sistemi devreye girerek mesajın ilk kelimesini “Gunman” (Tetikçi) olarak yazdı

“Tetikçi bugün West Hall’da olacak” şeklinde değişen mesaj öğrencinin arkadaşı yerine yanlışlıkla başka bir kişiye gönderildi. www.ilginchaber.com

Nisan 2014
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Arşivler
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Serdar ERDOĞAN' ın Kişisel Web Sayfasıdır.