• DEĞİŞMEYEN AMA DÖNÜŞEN EKONOMİYİ ANLAMAK!


  DEĞİŞMEYEN AMA DÖNÜŞEN EKONOMİYİ ANLAMAK!
  DEĞİŞMEYEN AMA DÖNÜŞEN EKONOMİYİ ANLAMAK!  Değişmeyen ama dönüşen ekonomiyi anlamak başlıklı yazım, bir süredir yoğunluk nedeni ile ara verdiğim yazılarımın başlangıcı olacak. Yeni yılın ilk yazısına da böylelikle başlamış olalım. Rakamlarla da sizi boğmayacağım.

  Bilindiği üzere, karşılıklı olarak getirilen ithalat kısıtlamaları nedeni ile bir karmaşa mevcut. Aslına bakarsanız, en büyük alıcının, en büyük satıcıya yaptığı bu hamle ile ticaret hacminde daralmalar daha da artacak. Daha da artacak diyorum, Global pazarda 3 yılı aşkın süredir daralma var.

  Biraz daha geri gidecek olursak, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımları ile Doların değerlenme, paranın bankalarda değerlenmesine, diğer bir deyişle, reel ekonomi için ulaşılacak paranın maliyetinin artmasına ve her faiz artırımı sonrası, bu maliyetin artışı ile ekonomiye para çıkışının olmamasına neden oluyor.

  Bizde durum farklı mı?

  Hemen yaşadığım bir olayı anlatayım. Bir gün çay bahçesinde sohbet ederken, birisi, yatırım amaçlı ev almaktan vazgeçtiğini, 350.000 TL eve harcamak yerine, bankaya yatırırsa faizinin kiradan daha yüksek getireceğini söyledi. Sanırım durum anlaşılmıştır.

  Ülke ekonomileri ne alemde?

  Hemen buna da bir örnek verelim.

  Geçtiğimiz günlerde İRAN, kendi içinde ürettiği ürünlerin ithalatı için yüksek vergiler getirdi. Alım gücü düşük olan ülke için bu hamle, dışarıdan ürün alma demek. Üretim verileri de düşüyor.

  Toparlayacak olursak;

  Ülkeler artık kendi içlerine dönmüş durumdalar. Ek vergiler, kotalar yola çıktı. Paraya ulaşım zor ve maliyetli. Alım gücü düşmeye başladı. Dünya inceden resesyona doğru gidiyor. Global ekonomi devri, devletlerin kendi içlerine yönelmesi ile belirli kalemlerle kapanmaya başlıyor…


  Twitter / Facebook / Instagram / @SerdarErdoganPR
 • Facebook grubuma katılmak ve bilgi almak ister misiniz?

  Katılmak için linki tıklayın ve talep gönderin.

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  TWITTER

  @SerdarErdoganPR

  FACEBOOK

  SerdarErdoganPR

  INSTAGRAM

  SerdarErdoganPR

  SNAPCHAT

  SerdarErdoganPR

  MEDIUM

  @SerdarErdoganPR

  E-MAIL

  PR@SerdarErdogan.com.tr