• TÜRKİYE'NİN YENİ YÖNETİM ŞEKLİ ÜZERİNE NOTLAR

  TÜRKİYE'NİN YENİ YÖNETİM ŞEKLİ ÜZERİNE NOTLAR
  TÜRKİYE'NİN YENİ YÖNETİM ŞEKLİ ÜZERİNE NOTLAR


  Bilindiği üzere, yeni yönetim modeli ile Türkiye şu anda Stratejik Yönetim Modeline ulaşabilmek adına, ‘Değişim Yönetimi’ ne başlamıştır.

  İkisi de yeni kavramlar, bunu biraz anlatayım. Ne de olsa 2006 yılından bu yana Stratejik Yönetim konusunda uluslararası mecralarda hem uyguladık hem de ödüller aldık.  

  Öncelikle Değişim Yönetimi tanımına girmek gerekiyor. Değişim Yönetimi, endüstriyel hayatta rakiplerinizin önüne geçmek için yapılan bir çalışma modelidir. Bu model ile ‘Biz neyi yapmadık ve rakibimizi geçemedik?’ sorusu ile başlayan süreçler bütünüdür.

  Bu soru etrafında yapacağınız tüm çalışmalar, sizin organizasyon, departmanlar yapınızı özellikle teşvik eder. Sizin de göreceğiniz üzere, bakanlıklar birleştirildi, revize edildi, sayısı düştü ve yeni birimler oluşturuldu ve devam ediyor.

  Her zaman şirketlere yaptığımız uyarıyı burada yinelemek lazım. Değişim Yönetimi, profesyonellerce yönetilmesi gereken süreçler bütünüdür.

  Stratejik yönetim ise, gelecek planlı olarak, bütçenizi potansiyelinizi ortaya koyarak ve hedeflerinize göre planlayarak rakiplerinizin arasında kendinizi konumlandırmak olacaktır.

  Bu yönetim modeli ile, sürekli olarak performans izlenerek, hedefler görsel olarak yönetilir ve tüm süreçleriniz ağırlıklı performans yönetimi ile an be an takip edilir.  Zihin bulanıklığı olmasın, zira 12 senelik birikim çok geniş.

  Strateji Sun Thuzu denilen Çinli bir adam sayesinde ilk kez adlandırıldığı söylenir. Der ki, Eğer stratejinizi iyi kurguladıysanız, savaşmadan kazandınız demektir.

  Eğer, strateji iyi kurgulanırsa zaten güçlü Türkiye olarak yerimizi daha başlamadan alırız.

  Yeni dönemde açıklanan bakanlıklar ve ofisler ana dinamikler olacağa benziyor. Ofisler strateji oluşturup bakanlıklara verecek, operasyonları ve sonuçları ile ilgili aksiyonlar bakanlıklar mecrasında olacak. Ayrıca bakanlıklar yine strateji önerip, karşılıklı gözden geçirilebilecek.

  Türkiye’nin birikmiş birçok beklentisine ilk hareket yönetim anlayışı ile ilgili. Üretimsel olarak uygulanan yalın üretim, 6 sigma tekniklerinin hem operasyon hemde ofis ortamlarında uygulanması tasarruf tedbirleri açısından iyi olacaktır.

  Bakanlıklar ilgili iki beklentim vardı, kurgu açısından ülkeye ciddi faydaları olacağını düşündüğüm;

   İletişim Başkanlığı yerine Bakanlığı
       Kültür ve Eğitim Bakanlığı

  İletişim Bakanlığı, Türkiye nin hem içeride hem de dışarıdaki yoğun gündemi için iletişim yönetimi ve karşı iletişim yönetiminin yapılması, yerli iletişim ve sosyal medya platformlarının oluşturulması, diğer bakanlıkların iletişim stratejilerinin ortaya koyulması…

   Reuters’in verilerinde Türkiye’de sosyal medyadaki haberlerin %49’u yalan haber olduğu ve insanları yanıltmak amaçlı yapıldığı söylenmektedir. Aslında bu bile iletişimin ne denli önemli olduğunu gösterebilir. Bir diğer konu ise, kullandığımız iletişim platformu ile istihbarat işlemleri çok daha rahat yapılabilmektedir.

  Kültür ve Eğitim Bakanlığı içinse, Turizm ayrı bir bakanlık ya da başkanlık olabilir. Turizm dediğinizde ekonomik girdi kuramında bir yapı aklımıza geliyor ancak Türkiye gündemini takip edenlerin göreceği üzere, birçok kültüre sahip olan ülkede, yıpratma ve uzaklaştırma çalışmalarının önüne geçilebilecek tek yöntem eğitimdir. 

  Örf anane ve geleneklerimizi eğitimle aktarabildiğimiz ve özellikle ‘Batı Kültürü’ altında yoğun saldırı altından kalkabileceğimiz eğitimin kültürle birleştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle hem hedef kültürümüze göre eğitim sistemimiz revize olur, hem de kültürel varlıklarımızı daha aktif anlamız için eğitim sistemine yedirilmiş olur.

  Bu nedenle karar vermemiz gereken konu, Nasıl bir Kültür istediğimizdir.

  Konu çok geniş yazılacak birçok konu var ama şimdilik burada bitirmek istiyorum. Tekrar yeni sistemin ülkemize hayırlı olmasını ve kabineye de başarılar diliyorum.

  Facebook / Twitter / Instagram / SerdarErdoganPR


 • 0 yorum:

  Yorum Gönder

  Facebook grubuma katılmak ve bilgi almak ister misiniz?

  Katılmak için linki tıklayın ve talep gönderin.

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  TWITTER

  @SerdarErdoganPR

  FACEBOOK

  SerdarErdoganPR

  INSTAGRAM

  SerdarErdoganPR

  SNAPCHAT

  SerdarErdoganPR

  MEDIUM

  @SerdarErdoganPR

  E-MAIL

  PR@SerdarErdogan.com.tr