• ENDÜSTRİ'NİN DARALAN GLOBAL EKONOMİ İLE İMTİHANI

  ENDÜSTRİ'NİN DARALAN GLOBAL EKONOMİ İLE İMTİHANI
  ENDÜSTRİ'NİN DARALAN GLOBAL EKONOMİ İLE İMTİHANI

  Başlığı seçmekte biraz zorlandığımı söylemekle yazıma başlamak istiyorum. Global’de yaşanan gelişmeler %60-70  hammadde ve ara ürünü ithal eden endüstrimiz için yoğun bir döneme girilmiş durumda.

  Bir önceki yazımda, kur baskısı ve enflasyon kısımlarına değindiğim kısımları atlayarak, endüstriyel sektörün üzerindeki baskılardan bahsedeceğim. Önceki yazımı okumak isteyenler buraya tıklayın.

  Gelelim konumuza;

  Bugün sanayi üretim verileri açıklandı. Buna göre Mayıs ayı için Yıllık sanayi verisi %6,4 lük artış gösterirken yine aynı ay için bir önceki yıla göre aylık bazda, %1,6 azalma gösterdi. Büyüme içerisindeki yüksek teknolojili ürünler kalemindeki yıllık %12,2 artış dikkat çekiciydi.

  Verileri yorumlayacak olursak;

  Yıllık genel duruma baktığımızda, mevsimsel şartların düzenlenmesi ile birlikte imalat sanayinde artışın görülmesi gayet sevindirici. Bununla birlikte önümüzdeki ay bu rakam biraz gerileyebilir.

  Üretim içerisindeki %12 lik teknolojik ürün artışı esas sevindirici geliştirmeyi oluşturuyor. Türkiye’nin teknolojik olarak dönüşümünün öncü verileri de diyebiliriz.
  İlk etkilerini de dövizde gerilemeye şahit olduk. Ancak aylık gerilemenin önüne geçmek için daha yapılması gereken konular var.

  Yatırımcının çok zorlandığı bir konu olan sanayi arsa maliyetlerinin yüksek olması başta geliyor. Bununla birlikte yakın zamanda yapılan bir açıklama ile, organize sanayilerin doluluk oranına göre arsa bedellerinde ciddi bir rahatlama olacağa benziyor.

  Dünya’da artan enerji maliyetleri, enerjiyi ithal ettiğimiz için, ülkemizde daha çok etki ediyor. Bu fiyatlarda yapılacak olan çalışmalar ile enerji girdilerinin düşürülmesi, üretimin artması yönünde fayda sağlayacaktır. Güneş ve Rüzgar enerjisi ile ilgili çalışmalarda, fiyat yönetiminde alternatif oluşturmakta.

  Yüksek kur ve faiz oranları ise yatırımcının gözünü korkutan en büyük konu. %20 yi aşan faiz oranları ile yatırım riski artmakta. Bu nedenle, üretimlerin büyük kısmının ihracata yönelik, yurt dışı ortaklık ya da yabancı sermaye girişinin sağlanması büyük önem taşımakta. Kaldırılacak olan OHAL ile birlikte yabancı yatırımın ülkeye çekilmesinin hızlandırılması gerekecektir.

  Özellikle yeni kurulan takasbank ile paradan bağımsız olarak altın hesabı üzerinden elektronik ortamda ödeme yapılması son derece güzel bir haber oldu. Dolar yada Euro nun mevcut baskılarından bir nebze olsa rahatlatacak ve ticari ödemelerde kullanılabilecek olması en büyük avantajı olarak gözüküyor.

  Twitter / Facebook / Instagram / @SerdarErdoganPR
 • 0 yorum:

  Yorum Gönder

  Facebook grubuma katılmak ve bilgi almak ister misiniz?

  Katılmak için linki tıklayın ve talep gönderin.

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  TWITTER

  @SerdarErdoganPR

  FACEBOOK

  SerdarErdoganPR

  INSTAGRAM

  SerdarErdoganPR

  SNAPCHAT

  SerdarErdoganPR

  MEDIUM

  @SerdarErdoganPR

  E-MAIL

  PR@SerdarErdogan.com.tr