• STRATEJİK YÖNETİM ve BALANCED SCORECARD NEDEN GEREKLİ ?

  STRATEJİK YÖNETİM ve BALANCED SCORECARD NEDEN GEREKLİ
  STRATEJİK YÖNETİM ve BALANCED SCORECARD NEDEN GEREKLİ 

  Stratejik Yönetim ve Balanced Scorecard Neden Gerekli başlığını isterseniz biraz ‘’Strateji’’ den bahsederek açalım. 

  Olay ve durumlara geçmişte ki deneyimleri harmanlayarak getirdiğimiz yorum ve aksiyonlar bütünü diyelim kısaca. Ancak artık koşullar çok farklı stratejiyi de iyi yorumlamak gerekiyor.
  Çok basit bir örnek vereyim  size. Dolar / TL kurunu tahmin edebilir misiniz? Ekonomistlerin kullandığı programlar geçmiş veriler... Bollinger ve diğer tahminlerin tutmadığı ve sürprizlerin olduğunu biliyorsunuz.

  -Bazen hiç tutarlı olmuyor sonuçlar!
  -Peki sorun ekonomistlerde mi?
  -Kesinlikle değil!
  -Artık işin içinde sezgisel yaklaşımlar var. Spekülatörler gibi hissetmek!
  Yeni Dünya size beyninizin sağ ve sol lobun ikisini birden kullanmanızı söylüyor!
  Şimdilerde Şirket Yönetmek artık zorlaştı!
   Dünya'daki Pazar  paylarının azalması, ürünlere ulaşmadı ki kolaylık, mal ve hammadde tedariğinde sıkıntılar, üretiminiz de verimli değil, maliyetler yüksek rekabetçi değil. Üstelik bunlarda yetmezmiş gibi, personelinizin sizi anlamaması ve hedeflerinizi paylaşmaması.
  Sizi düşündüren aynı bölgedeki rakibiniz değil, Artık yanında Çin den rakibiniz var. 
  Peki biz kendimize şunu sorabiliyor muyuz?Bu durumu kabullendim mi ?  
  Cevabınız Evet ise yazının geri kalan kısmını okumadan kapatın!
  Cevabı Hayır olanlar için yazıma devam ediyorum.  Neden mi? 
  Şüphesiz her işte bir kolaylık vardır!
  Aslında strateji sürekli nefes alan ve her gün kendi içerisinde değişkenliği olan bir yaklaşımdır. Biz bu değişime ne kadar açığız ve üst başlıkta nerede olabileceğimiz nasıl tahmin ediyoruz, sorun bu!
  Aslında temel soru olan, kurumsallaşma ‘da neredeyiz bunun cevabını bulmak gerekiyor.
  Kurumsallaşmış firmalar kısa orta ve uzun vadelerde ‘’HEDEF’’ lerle ve bu hedefleri gerçekleştirecek kadro, ekipman…vs ile çalışırlar.

  Peki biz bu konuda nasılız?

  İyi değil miyiz?
  ‘’İHTİYAÇ HİYERARŞİ’ sinde öncelikle güvenli bölgeyi bulmamız mı gerekiyor?
  Peki neyi yapmadık ve bu noktadayız?

  Buyurun ‘’ Değişim Yönetimi’’ ne…
  Değişim Yönetiminde, bütün her şeyi sondan başa, hedefiniz ile karşılaştırabilmeniz için size veriler lazım öncelikle! Verileri ‘’SÜREÇ YÖNETİMİ’’ teker teker irdelemeniz gerekiyor. İnsan , Makine, Malzeme, Metot ve Çevre ana  faktörleriniz olmalı ve bunun alt kırınımlarını yönetmeniz gerekir.
  Bunların ağırlıklı olarak sınıflandırarak, tüm departmanlarınız ve fonksiyonlarınız için uygulamanız gerekir. Tüm verilerinize ulaştıktan sonra rakiplerinizin uyguladığı ‘’ BENCHMARKING’’ iyi uygulamalar ile karşılaştırmanız ve çözüm aramanız sizin işinizi kısaltacaktır.

  Tüm veriler ve çözümleri  uygulamaya geçirmek için iyileştirme yönetimi ve hedeflerinize göre ‘’İŞ PLANLARI’’ hazırlamanız gerekecektir. Tüm bu süreçlerinizi belirledikten sonra aslında stratejik olarak kendinizi konumlandırmış oluyorsunuz.

  Şimdi bunları yönetmeniz gerekecek!

  Tüm bu süreçleri yönetmek için mümkün olduğunca alt kırınımlar ve bunları ağırlıklı olarak sınıflandırarak size hedefe götürecek ‘’İŞ PLANINI’ zı,  ‘’GÖRSEL YÖNETİME’’  entegre etmenizi sağlayacak en etkin metot BALANCED SCORECARD olacaktır. 
  Balanced Scorecard ile, her bir departman ve fonksiyonlarınızı istediğiniz hedefler ve gerçekleşen verilerle, verimlilik esasında yönetebileceğiniz, istenmeyen durumlara müdahale ederek, aksiyonlar geliştireceğiniz , iyileştirme çalışmaları yapacağınız, kadrolarınızı hedefler etrafında kenetleyerek, kurum içi iletişimi arttıracağınız, aktif ve dinamik bir yönetim şekline ulaşacaksınız. 
  Masraflarınız düşerken daha etkili  ve kısa sürede hedeflerinize  ulaşmış olabileceksiniz.

  Çok değişkenli iş hayatında tüm bu konular yıllardır, Dünya'da lider olan FORBES500 firmalarınca kullanılıyor ve büyüyorlar. Biliyorlar ki büyümezler ise, geriye gitmek kaçınılmaz olacaktır.

  Bununla birlikte tüm bu çalışmaların, bir profesyonel tarafından yapılması son derece önemlidir. Aksi halde, büyümek isteyen firmanın, istenmeyen sonuçlarla karşılaşması kaçınılmaz olacaktır.
  Twitter / Facebook / Instagram / @SerdarErdoganPR
 • 0 yorum:

  Yorum Gönder

  Facebook grubuma katılmak ve bilgi almak ister misiniz?

  Katılmak için linki tıklayın ve talep gönderin.

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  TWITTER

  @SerdarErdoganPR

  FACEBOOK

  SerdarErdoganPR

  INSTAGRAM

  SerdarErdoganPR

  SNAPCHAT

  SerdarErdoganPR

  MEDIUM

  @SerdarErdoganPR

  E-MAIL

  PR@SerdarErdogan.com.tr