• İRAN'A DAİR NOTLAR

  İran'a Dair Notlar  İran’a dair notlar başlığı ile yazım ve içerik açısından kısa, aslında büyük fikirler verecek bir yazı olmasını istedim. Yaptığım ziyaret ve ikili görüşmelerde edindiğim bilgi ve deneyimleri bu yazıda bulabilirsiniz.
  Öncelikle Türkiye’den birçok uçak hattı ile ulaşmanız mümkün. Bilet fiyatları olarak ileri tarihli uçuşlarınızda, uygun bilet bulmanızda gayet mümkün. Vize uygulaması olmadığı için pasaportunuza pul alıp rahatça çıkış yapabilirsiniz. İran hava alanında işlemleriniz uzamadan çıkış yapabiliyorsunuz.
   İran telefon operatörünün visitor card uygulamasını tavsiye ederim. Uygun fiyatlı bir sim kart ile internet ve dakika opsiyonlarını kullanabilirsiniz.
  Nüfus oranına baktığınızda, Türk oranı %40 lar seviyesinde ve biraz Osmanlıcaya kulağınız aşina ise, farsça kelimeleri anlayabiliyorsunuz. Ama Türkçe bir şeyler de sorsanız illaki yardımcı olurlar.
  Konaklama ile ilgili farklı seçenekler bulunuyor. Pansiyona çevrilen evler ya da otelleri seçebilirsiniz. Büyük oteller 5 yıldız olarak geçiyor ama daha fazlası mevcut. Mevcut koşullar nedeniyle 5 yıldız geçiyorlar.
  Türk markaları ile ilgili durum ne diye baktığınızda, aslında çok büyük ilgi var. Öncelikle LC Waikiki, Koton…gibi hazır giyim markalarımız çok iyi bir yer edinmişler. Türkiye deki müşteri yoğunluğunu, İran da görmeniz mümkün.
  Diğer bir konu yiyecek-içecek sektörü. Türk yemeklerine de büyük ilgi gösteriyorlar.
  Alım güçlerine göre, fiyat politikası oluşturan markalarda, hızlı sirkülasyon görmek mümkün.
  İran’da kullanılan para biri riyal. Ancak etiketlerde tuman kullanılıyor. Nedeni ise sıfır atmak. Riyal tumanın 10 da 1 i . Yani tuman olarak geçen bir etiketi 10 la çarpıp riyale dönüştüreceksiniz. Ortalama olarak 1 TL, 1000 Riyale denk geliyor.
  Alışverişlerde, peşin para ya da bankamatik kartı kullanılıyor. Kredi kartı geçmiyor faiz uygulanmadığı için.
  Yaşama koşulları ise, Ülke son derece güvenli. Gece geç saatlerde dışarıya rahatça çıkıyorsunuz. İranlı kadınlar sanıldığının aksine son derece özgüvenliler. Geç saatlerde alışveriş yapabiliyorlar ve çoğu araç sahibiler. Ülke kuralları gereği başlarını örtecek bir şal almaları gerekiyor. Örneğin Kadınlar tunik altına bir kot giyebiliyorlar. Trafik konusunda araç kiralama yapacaksanız trafik konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. İstanbul trafiğinden biraz daha problematik.
  Yiyecek içecek olarak, et ağırlıklı bir kültürü görebiliyorsunuz. Tatlı kültürleri ise daha çok unlu ağırlıklı.
  Kültürel olarak, Tebriz, İsfahan, Meşed, Tahran ve Hazar denizi kıyılarını görmenizi tavsiye ederim.
  Ekonomik olarak, yaptırımlar nedeni ile araçlar, sanayi eski. Ancak yeraltı zenginlikleri oldukça fazla. Petrol ve türevlerini üretmekte ülke. Bununla birlikte, doğal taşlar, mermer, çimento … gibi üretimleri mevcut.
  Ticari faaliyetlerde ise, Ziraat Bankası, Mellat Bankası… gibi farklı bankalarla çalışılması mümkün.
  Asgari ücret ise ortalama 1000 TL civarında. Çalışanlara elbise, izin ….gibi uygulamalarda mevcut.
  Ülke gelecek yatırımcılar için teşviklerde veriyor. Üretim alanları için bu boşlukların doldurulması gerekiyor.
  Genel anlamda Türkiye’deki markalara fırsatlar sunan bir ülke ve değerlendirilmesi gerektiği düşüncesi ile farklı konularda ortak çalışmalara başladık. Katma değerli satışların yapılabileceği bir pazar ve bu konuda değerlendirilmesi gerekir.
  Facebook/Twitter/Instagram/@SerdarErdoganPR
 • 0 yorum:

  Yorum Gönder

  Facebook grubuma katılmak ve bilgi almak ister misiniz?

  Katılmak için linki tıklayın ve talep gönderin.

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  TWITTER

  @SerdarErdoganPR

  FACEBOOK

  SerdarErdoganPR

  INSTAGRAM

  SerdarErdoganPR

  SNAPCHAT

  SerdarErdoganPR

  MEDIUM

  @SerdarErdoganPR

  E-MAIL

  PR@SerdarErdogan.com.tr